آغل خونین (قانلی آغیل)

+0 به یه ن

(قدرت ابوالحسنی سهلان)


در محدوده اراضی روستای آلوار سفلی (آشاغی آلوار) آغلی وجود دارد که مردم منطقه آن را آغل خونین (قانلی آغیل) و بعضا آغل خون (قان آغیلی) مینامند. این آغل در چند صد متری راه قدیم گونئی-تبریز (گونئی یولو) و در نزدیکی زمینهای روستاهای سهلان (ساغالان) و مایان علیا (یوخاری مایان) میباشد. همچنین، در یک مکان دور از روستاهای اطراف قرار دارد.

آردینی اوخو

اولیا چلبی و روستای سهلان

+0 به یه ن

(قدرت ابوالحسنی سهلان)


در مقاله زیر سندی کم نظیر در مورد گذشته روستای سهلان مطرح و بحث شده است. این سند حکایت از آبادانی و بزرگی  سهلان در حدود چهار صد سال پیش دارد.
لطفا نظرات و انتقادات خود را در مورد آن به نگارنده منعکس فرمایید.

مقاله را از اینجا بخوانید👇

http://8upload.ir/uploads/f978090277.pdf


خاطرات مردم از جعفر کاویان وزیر جنگ فرقه دموکرات آذربایجان

+0 به یه ن

(قدرت ابوالحسنی سهلان - ماهنامه خداآفرین (چاپ تهران) -  شماره 153 - تیرماه سال 1396)


(1)

در دوره یکساله حکومت فرقه دموکرات در آذربایجان، وزیر جنگ کابینه جعفر پیشه وری فردی از اهالی سهلان به نام جعفر کاویان بوده است. مردم سهلان، نام کاویان را اغلب بصورت قاویان (Qaviyan) تلفظ کرده و به خاطر سپرده اند.

مادر بزرگم  از مهارت تیراندازی و هدف گیری کاویان تعریف میکرد و جوانان مغرور  و فخر فروش را  با  عنوان "آقای قاویان!" خطاب می نمود. استدلال مادر بزرگم این بود که این جوانان هر چند راه طولانی در پیش دارند تا به  درجه کاویان برسند، اما در عین حال می خواهند خودشان را در حد او مهم  و متشخص جلوه دهند!!


آردینی اوخو

کلنگ‌زنی طرح دو منظوره تولید برق از انرژی خورشیدی در سهلان

+0 به یه ن


به گزارش آناج، این طرح به صورت پایلوت به منظور تولید انرژی برق توسط مهندسان قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا(ص) با حداقل هزینه ممکن با ظرفیت روزانه 25 کیلو وات ساعت در منزل یکی از مددجویان امداد در روستای سهلان کلنگ زنی شده و در آینده نزدیک مورد بهره برداری قرار می‌گیرد.در کنار این مجموعه ، همچنین با ارائه تسهیلات اشتغال به خانواده مددجوی فوق الذکر، تا اقدام به نگهداری و پرورش دام و طیور کرده و درآمدزایی کنند.
محمد اسماعیل سعیدی در حاشیه این مراسم ضمن ابراز خرسندی از راه اندازی این مجموعه، گفت: راه اندازی این طرح توسط کمیته امداد قدم مبارکی برای خشکاندن ریشه فقر و استضعاف می‌باشد.

کلنگ‌زنی طرح دو منظوره تولید برق از انرژی خورشیدی برای اولین بار در کشور

یک مسابقه مذهبی در روستای سهلان برگزار شده است

+0 به یه ن

به گزارش یکی از اهالی روستا، جهت آشناسازی بیشتر جوانان و اهالی با احکام اسلامی یک مسابقه مذهبی در روستای سهلان برگزار شده است. مطابق گزارش، مشخصات مسابقه مذبور از این قرار بوده است:

منبع سئوالات: کتاب 200 معمای احکام محمودی

تهیه کننده سئوالات: حجت الاسلام والمسلمین میرزا بهرام عباسی

تعداد سوالات: 98

تنظیم و پخش سئوالات: کربلایی قربان حاتمی سهلان

زمان پخش سئوالات: 10رمضان1439قمری مصادف با پنجم خرداد97

مدت زمان پاسخگویی سئوالات: 23رمضان 1439 مصادف با هجدهم خرداد97

در این مسابقه تعداد 31 نفر شرکت کردند و کار بررسی سئوالات توسط میرزا بهرام عباسی انجام گردیده و نتایج آن توسط ایشان در روز عید فطر، بعد از نماز عید، در مسجد امام رضا(ع) روستای سهلان اعلام گردید.

نفر اول: میرمیلاد مدنی سهلان برنده یک دستگاه دوچرخه

نفرات دوم تا پنجم: محمدرضا محمدیان، پریسا محمدیان، آیدا محمدیان، کوثر محمدیان هرکدام برنده یک عدد سوراخ کن.

علاوه بر آنها، 20 عدد جایزه دیگر نیز توزیع شده است.   • [ 1 ]